Cholin: Opomíjená živina důležitá nejen pro zdraví mozku

Co je cholin?
Cholin je esenciální živina, což znamená, že tělo si ji nevytváří samo v dostatečném množství. I přestože menší množství může být tvořeno v játrech, obvykle to nestačí na pokrytí veškeré potřeby cholinu v organismu.
Cholin funguje jako prekurzor při tvorbě neurotransmiteru acetylcholinu, který je klíčový pro přenos nervových signálů mezi nervovými buňkami v mozku. Dostatečné hladiny cholinu mohou mít pozitivní vliv především v oblastech kognitivních funkcí spojených s učením, pamětí a pozorností.
Cholin má důležitou roli nejen v nervovém systému a kognitivních funkcích, ale také přispívá k normálnímu metabolismu lipidů a udržení normální funkce jater. Nachází se ve všech tkáních, je nepostradatelnou součástí fosfolipidů buněčných membrán a účastní se mnoha metabolických pochodů.

V jakých potravinách se nachází cholin?
Na cholin bohaté potraviny jsou: hovězí játra, kuřecí játra, vejce, pšeničné klíčky, slanina, sušené sojové boby, vepřové maso.
Cholin se vyskytuje ve velkém množství potravin, ale většina z nich je také velmi bohatých na tuk a cholesterol (např. vejce, slanina či červené maso). Mnohým lidem je doporučeno snížit příjem tuků, v důsledku toho může dojít i k nedostatečnému příjmu cholinu. Taktéž vegetariáni a vegani mohou být více ohroženi nedostatkem cholinu, neboť se nachází hlavně v živočišných produktech.
Doporučená denní dávka cholinu není stanovena, přesto je důležité udržovat jeho dostatečnou hladinu v organismu a zabránit tak jeho nedostatku. Je považován za bezpečnou živinu a pouze výjimečně může mít negativní vedlejší účinky.

Jak poznat nedostatek cholinu?
Varovné příznaky nedostatku cholinu mohou být problémy s pamětí, soustředěním, zhoršení svalové koordinace, bolesti hlavy, změny nálad, únava.
Už také víme, že je cholin důležitý pro metabolismus tuků v játrech, dlouhodobý nedostatek cholinu tedy může způsobit zvýšené hromadění tuků v játrech a přispět k onemocnění jater.

Náš doplněk stravy s obsahem cholinu
Gumoví medvídci na energii & soustředění s příchutí maliny obsahují cholin, zelený čaj, ženšen, L-karnitin, L-tyrosin, železo, zinek a vitamíny B1, B5, B6, B7, a B12. Tato synergická kombinace Vám může pomoci optimálně zvládnout každodenní pracovní či studijní výkony.

Také jsme si pro Vás připravili výhodný balíček Úspěšné učení & mentální výkon při náročném povolání, který obsahuje navíc doplněk stravy Silná paměť s ginkgo bilobou, vitamínem C a zinkem a doplněk stravy Pohodička & Relax s meduňkou, heřmánkem, vitamínem B6 a vitamínem E, Vám umožní lépe relaxovat a psychicky se uvolnit po náročném dni.

Závěr
Cholinu se nevěnuje tolik pozornosti jako jiným živinám, vitamínům či minerálům, je však také velmi důležitý pro zachování zdraví. Neopomínejte ho a Vaše tělo Vám poděkuje.

Nezapomínejte na prevenci a péči o své tělo, investujte do svého zdraví s MyBears®!

Doporučené produkty4