Vitamín D: Prosluněná cesta ke zdraví

Co je vitamín D?
Vitamín D patří společně s vitamíny A, E, K do vitamínů rozpustných v tucích. Na základě nejnovějších poznatků se však řadí také mezi hormony. Vyskytuje se ve 2 formách: vitamín D2 (ergokalciferol) – rostlinného původu a vitamín D3 (cholekalciferol) – živočišného původu.

Vitamín D3
Přispívá k:

  • normální hladině vápníku v krvi
  • udržení normálního stavu kostí, zubů a svalů
  • normální funkci imunitního systému

Zdroje vitamínu D: Kde ho získáme?
Pokožka člověka má schopnost systetizovat – vytvářet vitamín D díky slunečnímu záření, konkrétně UVB paprskům, které na ni působí. Tvorba vitamínu D v pokožce je klíčový proces pro udržení optimálních hladin vitamínu D v těle a má zásadní vliv na zdraví kostí, imunitního systému a celkového zdravotního stavu. V závislosti na zeměpisné šířce, ve které žijeme, můžeme mít problémy s nedostatkem vitamínu D. U nás je tento problém častý, zejména v zimních měsících, kdy je slunečního svitu málo. Můžeme si také uvést několik potravin, které jsou dobrým zdrojem tohoto vitamínu - tučné ryby (losos, sleď, makrela). Dále olej z tresčích jater (rybí tuk), vaječný žloutek atd. Spousta lidí ale tyto potraviny konzumuje málo, proto náš jídelníček nebývá moc bohatý na vitamín D, z toho důvodu můžeme trpět nedostatkem tohoto důležitého vitamínu.

Doporučená denní dávka vitamínu D
Dle legislativy je doporučená denní dávka 5 mikrogramů pro dospělého (200 IU). Kvůli častým nízkým hladinám vitamínu D v krvi Vám však lékař může doporučit užívat větší množství vitamínu D.

Nedostatek vitamínu D
Mezi časté projevy nedostatku vitamínu D patří únava, nedostatek energie, vyčerpání, bolesti kostí a zad, deprese, špatné hojení ran, svalová slabost, oslabená imunita, zvýšená nemocnost, zvýšené riziko osteoporózy atd. U malých dětí může dojít při nedostatku vitamínu D k rozvoji křivice.

Doplňování vitamínu D
Pokud uvažujete o suplementaci vitamínu D, doporučujeme Vám si nechat změřit z krve hladiny vitamínu D a na základě výsledků se poradit s lékařem o doplňování prostřednictvím doplňků stravy nebo registrovaných léčivých přípravků.

Náš e-shop nabízí doplněk stravy Vitamín D3 (cholekalciferol) 2000 IU ve formě veganských kapslí pro dospělé. Nabízíme Vám také výhodný Balíček Imunita (veganské kapsle), kde zakoupíte, kromě Vitamínu D3, také Hořčík + B6, Zinek a Omega 3 mastné kyseliny. Nebo Balíček Imunita (veganské kapsle & gumoví medvídci), ve kterém se nacházejí, kromě Vitamínu D3, také Hořčík + B6, Omega 3 mastné kyseliny a gumoví medvídci Silná Imunita. Dalším výhodným balíčkem je Baliček Vitalita obsahující Vitamín D3, Hořčík + B6 a Omega 3 mastné kyseliny. Velmi žádaný je též Balíček Harmonie, jenž obsahuje Vitamín D3 a Hořčík + B6.

Závěr
Nepodceňujte význam vitamínu D na naše zdraví. Doporučujeme Vám trávit na slunci alespoň 15 až 30 minut denně, s ohledem na svůj fototyp, abyste se vyvarovali přílišného vystavení slunci a rizika spálení. Je důležité slunit se "zdravě", což zahrnuje volbu vhodného času během dne, aby se minimalizovalo riziko přehřátí a spálení. Doporučujeme také vyhnout se dlouhodobé expozici na slunci. Pokud venku musíte trávit dlouhou dobu, používejte opalovací krémy a další pomůcky – sluneční brýle, klobouk apod. Také dostatečně pijte. Pokud nemáte možnost trávit dostatečný čas na slunci, nechte si zjistit hladinu vitamínu D v krvi a na základě výsledků se poraďte se svým lékařem o vhodném doplňování.

Nezapomínejte na prevenci a péči o své tělo, investujte do svého zdraví s MyBears®!